Opublikowano

Sprzęt do mma – przegląd

odzieży oraz ochrony

Mixed matrial arts jak żaden inny sport nie tylko zwiększa możliwości siłowe i wydolnościowe, ale także poprawia koordynację, zdolności koncentracji, uczy pewności siebie i hartuje charakter. Początkowe zajęcia z MMA nie wymagają posiadania rozbudowanego sprzętu, jednak wraz ze zdobywaniem kolejnych umiejętności będzie rozwijać się także liczba niezbędnych elementów wyposażenia sportowca. 

Ochraniacze i kaski bokserskie

W związku z tym, że MMA dopuszcza stosowanie większości sposobów ataku, których nie przewidują inne sporty walki, wymaga najbardziej rozbudowanego sprzętu i odzieży. Twarz oraz zęby w największym stopniu narażone są na uszkodzenia i urazy, dlatego w największym stopniu powinny być poddane ochronie. W zależności od stopnia zaawansowania można stosować osłonę na zęby lub tzw. kask bokserski, który pozwala ochronić większość twarzy. Nie mniej ważne jest także osłonięcie innych części ciała. Dotyczy to w szczególności kolan oraz piszczeli, które są podatne na kontuzje podczas upadków. Należy także pamiętać o tzw. suspensorze, czyli ochraniaczu okolic krocza. 

Charakterystyka rękawic do MMA

Rękawice są zarówno ochroną, jak i narzędziem dla boksera. W MMA stosuje się przede wszystkim dwa rodzaje rękawic, które różnią się między sobą wagą. Pierwsze z nich ważą 4 uncje i są wykorzystywane do wszelkich rodzajów walk, które dopuszczają chwyty oraz duszenia, ponieważ nie są w pełni zabudowane. Z tego powodu muszą być także lżejsze, co przekłada się na zwiększenie siły ciosu. Rękawice o ciężarze 7 uncji to inaczej sparingowe, czyli takie, które zapewniają większe bezpieczeństwo oraz ograniczenia zawodnika. Pomagają także absorbować siłę uderzenia i zmniejszają ryzyko kontuzji, dlatego są odpowiednie dla osób początkujących.

Inne elementy odzieży oraz ochrony do sportów walki

Warto pamiętać także o innych elementach sprzętu do MMA, które wpłyną na sprawny przebieg treningu. Jeżeli chodzi o spodenki, powinny być lekkie i niekrępujące ruchów, koszulka odpowiednia do sportów walki powinna przylegać do ciała oraz posiadać formułę odprowadzającą wilgoć. Sporty walki wymagają także odpowiedniego obuwia oraz ochraniaczy stawów skokowych. Muszą mieć właściwości stabilizujące oraz usztywniające. Można również spotkać się z ochraniaczami, które dodatkowo wykazują działanie rozgrzewające oraz minimalizujące ból.