Opublikowano

Rękawice bokserskie – rodzaje

Rękawice bokserskie

Rękawice bokserskie różnią się od siebie pod względem wagi, przeznaczenia i materiałów, z których powstają. Rękawice bokserskie poprawiają bezpieczeństwo na ringu, amortyzując ciosy i chroniąc zawodników przed bezpośrednimi skutkami uderzenia. Z tego względu kupując rękawice bokserskie, należy odpowiednio dobrać je do masy ciała zawodnika oraz rodzaju sparingów i intensywności treningu. Popularne są rękawice bokserskie spersonalizowane, które można zamówić w naszym sklepie.

Ze względu na przeznaczenie rękawice możemy podzielić na:

  • Rękawice piąstkówki przeznaczone do treningu i szybkich serii powtórzeń w starciu z workiem treningowym czy gruszką. Piąstkówki dostępne są w rozmiarach od S do XL.
  • Rękawice sparingowe

Dla osób zaczynających przygodę z boksem polecane są tańsze rękawice syntetyczne, których parametry zbliżone są do ich odpowiedników wykonanych ze skóry naturalnej.  Rękawice ze skóry naturalnej są przewiewne, lekkie, wytrzymałe i dobrze dopasowują się do kształtu dłoni. Z kolei zalety skóry naturalnej i syntetycznej łączą się w postaci rękawic mieszanych ze średniej półki cenowej.

Rozmiary rękawic bokserskich

Rękawice bokserskie różnią się pod względem rozmiaru, a ich wielkość dopasowane się indywidualnie biorąc pod uwagę masę ciała zawodników. Tradycyjnie masa rękawic wyznaczana jest w uncjach, gdzie 1 uncja jest odpowiednikiem około 28,4 grama. Ze względu na masę rękawice bokserskie dzielimy na następujące kategorie od 6 do 20 uncji.

Rękawice 6 uncjowe do 8 produkowane są z myślą o kobietach i dzieciach. Najbardziej popularne są rękawice 10 i 12 uncji przeznaczone dla osób w wadze odpowiedni 65-78kg i 78-90kg. Powyżej tej masy producenci polecają rękawice 18-20 uncjowe. Zazwyczaj noszą je zawodnicy profesjonalni.

Rękawice bokserskie tradycyjne sznuruje się, podczas gdy za nowocześniejsze rozwiązanie można uznać rękawice na rzepy, które można założyć i zdjąć samodzielnie. Wśród modeli rękawic bokserskich nie ma wyraźnego podziału na rękawice damskie i męskich. Z reguły Panie wybierają rękawice mniejsze.